Nevarnost slabega holesterola

Ob besedi holesterol se navadno kar zdrznemo, saj imamo občutek, da gre za nekaj slabega. Za začetek pa je vendarle potrebno povedati, da poznamo dve vrsti holesterola, in sicer dobrega ter slabega. Dobrega naše telo nujno potrebuje za tvorbo hormonov in vitamina D.

Dobri holesterol se skrajšano imenuje HDL, ki je lipoprotein visoke gostote in odnaša slab holesterol, imenovan LDL, iz arterij ter ga vrača v jetra, od koder ga lahko telo naposled izloči. Ker pa nas zanima vpliv slabega holesterola, je potrebno raziskati, na kaj vse vpliva.

Zakaj je slab holesterol nevaren?

Slab holesterol ali LDL povzroča arteriosklerozo. Gre za stanje, kjer se zaradi nalaganja holesterola na notranje stene žil le-te zadebelijo in tako ne omogočajo več normalnega pretoka krvi, hkrati pa postajajo vse manj prožne. Odvisno od tega, v katerih arterijah se razvije bolezen, je tudi posledica.

Arterioskleroza
Nalaganje slabega holesterola (LDL) lahko privede do arterioskleroze.

Lahko gre za arterije možganov, srca, ledvic in tudi drugih življenjsko pomembnih organov ter rok in nog. Slab holesterol tako grozi, da bo povzročil možgansko kap oziroma srčni infarkt. Oboje pa se v najslabšem primeru lahko konča tragično.

Simptomi povišanega holesterola

Zelo pomembna informacija glede simptomov povišanega holesterola je, da se pojavijo, ko so posamezni organi že prizadeti. Torej je potrebno za ustrezno raven holesterola v krvi skrbeti že prej. Raven holesterola po odvzemu krvi odčitajo v laboratoriju, zdravnik pa celotno sliko razloži.

K sreči je tako, da je moč povišane ravni slabega holesterola nadzorovati oziroma zmanjšati tudi brez uporabe zdravil. Z roko v roki holesterol hodi še s povišanim krvnim tlakom in povišanim srčnim utripom, zato je jasno, da je ukrepanje nujno.

Zdravljenje težav s holesterolom

Kot zapisano, je v pravem trenutku možno slab holesterol zmanjšati še brez zdravil, čeprav določena stanja vendarle zdravimo s farmakološkimi sredstvi. Ključna pri tem bosta sprememba prehranjevalnih navad in gibanje. Potrebno se je odpovedati trans maščobam, ki se v velikih količinah nahajajo v hitri prehrani.

Tudi cvrtju bo treba reči ne, predvsem pa nameniti veliko pozornosti kvalitetni obdelavi hrane. To je najbolje pripravljati doma in pri tem uporabljati čim bolj zdrave maščobe. Velik NE gre še alkoholu, kajenju in večjim količinam soli, ki skupaj še povečujejo tveganje za nastanek bolezni, povezane s slabim holesterolom.

Uravnajte telesno težo

Eden najbolj klasičnih pokazateljev, da ste v nevarni coni, kar se holesterola tiče, je tudi prekomerna telesna teža. S pravilno in zdravo prehrano ter gibanjem boste številke na tehtnici pripeljali v zeleno območje, s čimer boste veliko postorili tudi glede slabega holesterola v krvi. Ker do neke mere na to vplivajo tudi geni, ni nujno, da vam bo uspelo zgolj po naravni poti.

Vsekakor je potreben posvet z zdravnikom, ki vam bo odredil določeno dieto in po potrebi predpisal kakšna zdravila. Vsekakor pa bo ključnega pomena to, da boste imeli stanje pod nadzorom na način, da se boste udeleževali rednih pregledov, vmes pa postorili vse tisto, kar je za vaše zdravje potrebno.

Ljudje, ki se veliko gibljejo v naravi, so v boljši telesni kondiciji in imajo manj možnosti za nastanek srčno-žilnih bolezni.